Arteterapia

MUZYKOTERAPIA – jest metodą terapeutyczną, bazującą na leczniczym wpływie dźwięku i muzyki na człowieka. Zapobiega atakom paniki, stosowana jest w leczeniu nerwic i zaburzeń psychosomatycznych. Wywiera także pozytywny wpływ na psychikę, zmniejsza depresję, lęk, poprawia samoocenę, pomaga również osobom cierpiącym na bezsenność.

BAJKOTERAPIA – to metoda udzielania wsparcia psychoterapeutycznego, której adresatami są najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (3 – 9 lat). Prekursorka bajkoterapii Doris Brett nie bez powodu użyła na okładce swoich książek słów: Bajki, które leczą. Takie jest ich złożenie i dokładnie taki przyświeca im cel. Zalety opowiadania bajek wykorzystywane są między innymi do walki z zaburzeniami lękowymi u dzieci, relaksacji, nauki koncentracji uwagi, budowania więzi z bliskimi, rozwoju umiejętności komunikacyjnych i regulacji emocji.

FILMOTERAPIA –jest jedną z dziedzin arteterapii, która wykorzystuje sztukę wizualną, w resocjalizacji czy terapii wszelkich problemów natury psychologicznej i rozwojowej. Dzięki filmoterapii, możemy w sposób kontrolowany poruszać problemy, które dotyczą naszych podopiecznych i nas samych. Obraz wraz z dźwiękiem pozwala przenieść się do innego świata i lepiej zrozumieć dany temat. Filmy skłaniają do dyskusji, co właśnie wykorzystuje terapia przez film.

DŹWIĘKOTERAPIA – zwana również masażem dźwiękiem lub kąpielą w dźwiękach to wyjątkowa metoda harmonizowania, regenerowania całego systemu człowieka i uzdrawiania, zarówno na poziomie fizycznym, emocjonalnym i duchowym. Dobroczynna i skuteczna moc oddziaływania dźwięku na człowieka znana była już ponad 5000 lat temu w hinduskiej sztuce medycznej