Medycyna konwencjonalna

TERAPIA CZASZKOWO-KRZYŻOWA

Terapia czaszkowo-krzyżowa w ujęciu biodynamicznym pomaga każdemu, niezależnie od wieku i rodzaju choroby czy dolegliwości. Znakomicie uzupełnia tradycyjne leczenie.

Jest nieinwazyjną i delikatną formą terapii manualnej polegającą na delikatnych uciskach w obrębie czaszki, miednicy, przepony, kręgosłupa i kości krzyżowej w celu rozluźnienia napięć struktur łączno-tkankowych oraz przywrócenia swobodnego przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego oraz wyrównania jego rytmu. Płyn mózgowo-rdzeniowy jest nośnikiem mocy w naszym ciele. Wszelkie zaburzenia jego przepływu osłabiają prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu na poziomie psychofizycznym.

Zadziwiające w tej terapii jest to, że dolegliwości bólowe wyraźnie zmniejszają się, a nawet całkowicie ustępują już po pierwszym zabiegu. Czas trwania: 1-1,5 godz.

zdjecie
zdjecie

DIETETYKA I PSYCHODIETETYKA

Dietetyka jest nauką mieszczącą się w kręgu nauk medycznych, technologii żywności, psychologii, biochemii, mikrobiologii, farmakologii, bromatologii. Zajmuje się zasadami żywienia człowieka zdrowego i chorego, edukacją żywieniową, oceną stanu odżywiania, prewencją chorób dietozależnych, kontrola jakości produktów żywieniowych i warunków ich przechowywania, psychologią żywienia i zaburzeń odżywiania, biochemicznymi podstawami żywienia oraz technologią gastronomiczną.

Dietetyka jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną nauki i dostarcza niezbitych dowodów na to, że racjonalne, prawidłowe żywienie jest najważniejszym czynnikiem zmniejszającym ryzyko otyłości i przewlekłych chorób niezakaźnych oraz przyczynia się do przedłużenia życia z jednoczesną poprawą jakości.

Psychodietetyka to dziedzina łącząca wiedzę medyczną dotyczącą diet i zdrowia z wiedzą psychologiczną. W takim podejściu praca z klientem polega nie tylko na sformułowaniu najlepszych zaleceń dotyczących diety i aktywności fizycznej ale również na pomocy wdrażaniu zaleconych zmian w życie.

MASAŻ

Masaż to jedna z najstarszej wiedzy dziedziny lekarskiej, która wywodzi się z Chin oraz  Indii. Już 3000 lat temu przed naszą erą znaleziono w jednym z dzieł chińskich krótką wzmiankę o leczeniu z wykorzystaniem masażu.

Masaż to zabieg fizjoterapeutyczny, w trakcie którego tkanki ulegają sprężystemu odkształceniu. Aby przyniósł rezultat musi być wykonany z odpowiednim tempie i z odpowiednią siłą. Przez wzgląd na liczne sposoby wykonywania masażu, jak również mechanizmy działania, wyróżnić można wiele jego odmian.

Masaż klasyczny jest to wykorzystanie techniki dotyku w celu wywołania u osoby masowanej dobrego samopoczucia i odprężenia.

Masaż leczniczy wykorzystywany jest w fizjoterapii. Celem jest zmniejszenie objawów choroby i urazów, zwłaszcza narządów ruchu, przykurczy mięśniowych, problemów ze stawami i mięśniami,

Masaż sportowy to taki rodzaj zabiegu który ma za zadanie pomóc w utrzymaniu kondycji i sprawności ciała, a także zapobiegać kontuzjom i urazom. Może być stosowany zarówno przed, jak i po aktywności fizycznej.

zdjecie
zdjecie

ARTETERAPIA

Jedna z metod terapeutycznych wykorzystuje wiele technik plastycznych: rysunek, malarstwo, rzeźbę, tkaninę artystyczną, collage i inne. Ta forma terapii ma być spontanicznym procesem tworzenia i nie wymaga od osób w niej uczestniczących doświadczenia lub zdolności artystycznych.

Celem stosowania metody u osób starszych jest przede wszystkim utrzymanie bądź podniesienie ich poziomu fizycznego, stanu umysłowego i emocjonalnego. Jeżeli senior stał się uczestnikiem zajęć poza domem, musimy towarzyszyć mu zawsze w drodze i na zajęciach.

Podstawowe funkcje terapeutyczne arteterapii to: funkcja korekcyjna – sztuka pomaga odzyskać równowagę psychiczną, rozładować frustracje, zmniejszyć depresje czy lęki, pomaga zmienić negatywne nastawienie w pozytywne oraz niweluje agresywne zachowania, funkcja edukacyjna – sztuka, wzbogacając wewnętrzne życie człowieka, kształci intelekt i pogłębia emocjonalną treść życia, funkcja rekreacyjna – sztuka służy zabawie, umożliwiając swobodną ekspresję osobowości oraz dodaje dynamizmu życiowego.

TERAPIA POLARITY

Terapia Polarity została stworzona przez osteopatę  i chiropraktyka Dr Randolpha Stone. Łączy w sobie wschodnie i zachodnie podejście do procesu leczenia i zdrowienia.

Polarity pojmuje ciało jako energię i wykorzystuje siły życiowe emanujące z naszych dłoni, aby usunąć napięcia, rozpuścić blokady oraz przywrócić zdrowie i radość życia. Oferuje holistyczne, edukacyjne podeście do uzdrawiania, które daje osobie możliwość wzięcia odpowiedzialności za własne zdrowie, szczęście oraz przyspieszenie rozwoju duchowego.

Podstawowa zasada to przywrócenie przepływu energii. Gdy przepływ zostaje przywrócony organizm sam daje sobie radę z daną dolegliwością.  Jeżeli pozwala się energii działać nie ma potrzeby stosowania mechanicznego i siłowego rozwiązania. Zadaniem terapeuty jest stymulacja i równoważenie energii, pozwalając, aby to energia leczyła ciało. Ona ma własną inteligencję. Rolą terapeuty w terapii Polarity nie jest długa diagnoza tego, co jest “nie tak” z daną osobą, ale rozpoznanie tego, czego potrzebuje, aby czuć się dobrze.

 

W terapii Polarity pracujemy z niezrównoważoną lub zablokowaną energią i/lub bolesnością mięśni a nie konkretnymi chorobami czy schorzeniami. Stosujemy tę terapię wszędzie tam gdzie objawy chorobowe czy choroba wynika z zaburzonego przepływu energii.

zdjecie
zdjecie

MASAŻ DOTYK MOTYLA

Masaż Dotyk Motyla jest jedną z technik terapii Łagodnej Bio-Energetyki (Gentle Bio-Energetics) i został opracowany przez lekarkę dr Evę Reich, której ojciec Wilhelma Reich wprowadził metodę pracy z ciałem do zachodniego świata psychoterapii. Eva Reich, jako asystentka swojego ojca obserwowała stosowanie przez niego delikatnego dotyku u niemowląt i dzieci. Zainspirowały ją również jego badania, które ujawniły, że delikatne głaskanie powierzchni skóry skutkuje poszerzaniem się energii życiowej, nawet do pola energetycznego człowieka, a zagłębianie się w tkanki powoduje kurczenie się energii do wewnątrz.

Po raz pierwszy użyła Masażu Dotyk Motyla na oddziale pediatrycznym w Harlem Hospital w Nowym Jorku (1951-1952) gdzie pracowała z dziećmi przedwcześnie urodzonymi. Stosowany przez nią Dotyk Motyla pomagał im przeżyć. Następnie Eva rozwijała tę technikę w trakcie praktyki lekarskiej na terenach wiejskich w Main (1950-1976) oraz w okresie prowadzonych przez nią warsztatów na całym świecie w latach 1976-1990.

Eva była świadkiem tylu traum wśród niemowląt, że stała się ekspertem w rozpoznawaniu i uzdrawianiu u dorosłych wspomnień dotyczących traum pierwotnych.

Dotyk podczas masażu jest bardzo lekki i delikatny jak muśnięcie skrzydłami motyla a sam masaż wykonuje się poprzez ubranie lub bezpośrednia na skórze. Eva uważała, że zapisane w ciele traumatyczne wspomnienia można uwolnić bardzo delikatnym dotykiem. Im subtelniejszy dotyk, tym silniej działa.

Masaż jest bardzo prosty i łatwy do nauczenia.

Masaż jest krótki i powtarzalny. Może być wykonywany raz dziennie lub raz w tygodniu. Ze względu na delikatny, nieinwazyjny charakter dotyku, technika nie będzie aktywowała historii przemocy i może wspomóc uzdrowić zarówno fizyczne, jak i emocjonalne traumy. Pomaga osobom z doświadczeniami przemocy poczuć się bezpiecznie, gdy są dotykane.

Energoterapia

Energoterapia to szczególny sposób leczenia energią. Polega na podawaniu energii wprost do poszczególnych organów i chorych miejsc aż do pełnego uzupełnienia. W ten sposób uzupełnia się energię w całym organizmie, rozpoczynając od organów i miejsc ze stanami objawowymi

Jedna z najbardziej znanych metod uzdrawiania na świecie, z powodzeniem stosowana m.in. w szpitalach w USA. Zabiegi Reiki są refundowane przez niektóre kasy chorych w Niemczech. Reiki jest jedną z nielicznych metod wolną od skutków ubocznych, którą można stosować w każdej sytuacji zdrowotnej. Niesie ulgę dla ciała, psychiki i ducha.

Energoterapia (Reiki w systemie naturalnego uzdrawiania dr. Usui) pomaga: – łatwo i szybko złagodzić,a nawet całkowicie usunąć bóle głowy, dolegliwości trawienne, stany zapalne np. kręgosłupa czy kolan, bóle menstruacyjne, itp. – pozwala wyciszyć się uwolnić od nagromadzonego stresu, wyjść z depresji, uwolnić od lęków. – zabieg pozwala zrównoważyć pracę gruczołów wydzielania hormonalnego w organizmie (pomocne np. w menopauzie, nadczynności tarczycy, braku równowagi emocjonalnej). Łagodzi objawy alergiczne, odblokowuje naczynia krwionośne (zakrzepy, zwężenia) limfatyczne (zastoje, zablokowania), wyleczyć zapalenie ucha, przeziębione zatoki.

W terapii Polarity pracujemy z niezrównoważoną lub zablokowaną energią i/lub bolesnością mięśni a nie konkretnymi chorobami czy schorzeniami. Stosujemy tę terapię wszędzie tam gdzie objawy chorobowe czy choroba wynika z zaburzonego przepływu energii.

zdjecie